Ostatnimi czasy rynek nieruchomości w Polsce jest dość ciężki. Wynikiem tego może być fakt potwierdzony przez wielu ekspertów, z którego wynika, iż ceny nieruchomości są zbyt wysokie dla kupujących i zdecydowanie przewyższają ich realne możliwości. W związku z tym, nieruchomości sprzedają się ciężko, a samo znalezienie zainteresowanego kupca trwa o wiele dłużej niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu.

Obecnie możemy zaobserwować bardzo często sytuację, gdzie pomiędzy cenami ofertowymi wystawionych nieruchomości, a cenami transakcyjnymi są ogromne rozbieżności.  Jasno nasuwa się wówczas wniosek, z którego wynika, że proponowane ceny nieruchomości nie są przystosowane do rynku oraz realnych możliwości potencjalnie zainteresowanych. kupców.

Wynikiem tego jest minimalistyczne, a nawet zerowe zainteresowanie ofertą, a to z kolei przyczynia się do tego, że cały proces sprzedaży mieszkania, domu lub innego lokalu znacznie się wydłuża.

Szacuje się, że od wystawienia oferty nieruchomości w ciągu jednego miesiąca powinniśmy mieć co najmniej kilku zainteresowanych, jednak sytuacja ta w Polsce obecnie wygląda nieco mniej optymistycznie – okres ten wydłuża się średnio od 3 – 6 miesięcy!

Zazwyczaj mamy tendencję do zawyżania cen ofertowych, w przypadku, gdyby zainteresowani kupcy chcieli negocjować, a jak wiadomo – każdy sprzedawca chce zawsze wyjść korzystnie i tendencja ta utrzymuje się nie tylko w branży nieruchomości.
Jeżeli wówczas sprzedającemu bardzo zależy na przyśpieszeniu całego procesu sprzedaży, chętniej decyduje się na negocjacje bądź obniżkę ceny nieruchomości.

Dlaczego sprzedający narzucają zawyżone ceny nieruchomości?

Dom i kalkulator symbolizujący zbyt wysokie ceny ofertowe nieruchomości
Wysokie ceny nieruchomości najczęściej wynikają z braku dostatecznej wiedzy i znajomości branży sprzedawców.

Według ekspertów z dziedziny nieruchomości, sprzedawcy zawyżają ceny nieruchomości z braku odpowiedniej wiedzy. Czasami działanie te jest świadome, jednak w większości przypadków sprzedający nie mają pojęcia o panujących realiach na rynku i nie zdają sobie sprawy, że ich propozycje ofertowe są znacznie wygórowane jak na możliwości kupców.

Dlatego przed wystawieniem np. oferty sprzedaży mieszkania w Raciborzu, rekomenduje się przeprowadzenie analizy danego rynku, w tym przypadku Raciborza, tak by nasza oferta sprzedaży mieszkania była atrakcyjniejsza, bardziej zachęcająca kupców oraz konkurencyjna. Mamy wtedy większe i przede wszystkim realne szansę na szybsze znalezienie nowego właściciela. Szczególnie istotne jest to wtedy, gdy bardzo zależy nam na szybkim sfinalizowaniu transakcji.

Zdajemy sobie jednak sprawę z  tego, że analiza rynku jest bardzo pracochłonna i czasochłonna, dlatego najlepiej zwrócić się z tym do fachowców, którzy dobrze znają rynek i są na bieżąco z panującymi realiami.

Jak wyrazili się sami eksperci z dziedziny nieruchomości – w Polsce przydał by się system, który pomógł by oszacować nie tylko zwykłym ludziom, ale także pośrednikom nieruchomości optymalne ceny nieruchomości na podstawie wysokości czynszu na danym rynku, ale także uwzględniający inne aspekty, które są znaczące i ważne dla kupców.
Lepsze, albo bardziej realne ceny mogłyby spowodować sprawniejsze działanie całej branży.

%d bloggers like this: