Ciepły, przytulny, rodzinny i dostojny – to pierwsze skojarzenia, które przychodzą mi na do głowy na myśl o angielskim stylu aranżacji wnętrz. Styl ten raczej ma nie wiele wspólnego z arystokracją i zdystansowaną rodziną królewską. Wnętrza stylizowane „po angielsku”, bardzo przypominają już dobrze nam znany i nadal chętnie stosowany w polskich domach – styl klasyczny.
Czym charakteryzuje się styl angielski we wnętrzach. Odmiany angielskiej aranżacji.
Styl angielski ma wiele odmian i jest trendem, który nie każdemu przypadnie do gustu. Jeżeli lubimy prostotę, minimalizm, to zdecydowanie nie odnajdziemy się we wnętrzach aranżowanych na styl angielski, który mimo, że jest klasyczny, jest też dosyć specyficzny i daleki od minimalizmu. Czasami może przybrać formę stylu industrialnego, innym razem sielsko-wiejskiego, a jeszcze innym razem nawiązywać do kolonialnego imperium Wielkiej Brytanii.
Każda z tych odmian ma swój niepowtarzalny urok i posiada swoje cechy charakterystyczne, które nieco odróżniają je od siebie – stawiają na nieco inne wykończenie, kolory, inne wzory oraz materiały.
Jedne wnętrza będą przypominały romantyczne aranżacje w jasnych, pastelowych barwach, w których dominować będą motywy kwiatowe i wygodne meble tapicerowane, inne będą bardziej dostojne, eleganckie, w których dominować będą ciemne, stylizowane drewniane meble, ciężkie sofy ze skóry w stylu Crosfield i motyw kraty lub pasów na ścianach i tekstyliach.
Są jednak i takie elementy, które są charakterystyczne dla każdej z nich. To wszystko powoduje, że mamy szerokie pole do popisu i możemy stworzyć dzięki temu stylowe wnętrze, które będzie idealnie odzwierciedlało to co najbardziej lubimy. Styl ten nie narzuca nam tak bardzo określonych ram, w przeciwieństwie do innych trendów aranżacyjnych.
Wnętrza urządzone w stylu angielskim są zdecydowanie przytulne, wygodne, tworzone z myślą o rodzinie, jak i bardzo dostojne. Jeżeli więc lubisz takie klimaty, zachęcamy do dalszej części artykułu, w którym przedstawię dwie główne odmiany stylu angielskiego i czym się one charakteryzują.
Osobiście styl angielski dzielę na dwa rodzaje: ciepły, rodzinny, bardzo przytulny – czyli tzw. wiejski styl angielski oraz elegancki i dostojny – myśliwski, kolonialny styl angielski.
Wiejski, romantyczny styl angielski – rodzinny i przytulny.
Wnętrze angielskie w stylu romantycznym to przede wszystkim wnętrze bardzo przytulne, ciepłe i bardzo wygodne, tworzone z myślą o rodzinie. Dominują w nim są jasne, głównie pastelowe kolory w odcieniach bieli, beżu, jasnego błękitu i różu, fiolet, głęboka czerwień i zieleń. Ściany często tapetowane są w całości lub częściowo wzorzystymi tapetami.

Głównym punktem salonu są meble tapicerowane – koniecznie duże, miękkie sofy, nie może zabraknąć również wygodnego fotela, pufy lub podnóżka do fotela oraz drewnianych mebli w stylu antycznym, najlepiej w kolorze białym lub jasnym.

Nieodłącznym punktem salonu w stylu angielskim jest kominek lub jego imitacja.

Wzorzyste tekstylia i koronki, poduszki w dużej ilości, obrusy, miękkie narzuty, masywne falbaniaste lub proste zasłony, często wykończane frędzlami to chyba najbardziej charakterystyczny element dekoracyjny tego stylu, które nadają wnętrzu przytulności. Nie możemy zapomnieć również o dywanach, które w mniejszej lub większej części pokrywają koniecznie drewniane podłogi. W niektórych wersjach możemy także zobaczyć podłogi przykryte w całości wykładziną, najczęściej w jasnych kolorach. Nie może także zabraknąć szerokiej gamy bibelotów oraz dekoracji, figurek, porcelany lub ceramiki, wazonów z kwiatami, rzeźb, obrazów oraz kinkietów.

W kuchni stawiamy na wszelkiego rodzaju ceramiczne naczynia, kubki, pojemniki oraz koronkowe i kwiatowe tekstylia, drewniane stoły i krzesła – najczęściej białe lub w jasnym kolorze. W kuchni nie może również zabraknąć bibelotów, w szczególności wykonanych techniką decoupage. Charakterystycznym elementem kuchni wykonanych w stylu angielskim jest wyspa.
Myśliwski, kolonialny styl angielski – wersja stylowa, dostojna, elegancka.
Styl angielski w nieco bardziej stylowej, eleganckiej wersji wyróżnia się na pierwszy rzut oka ciemniejszą kolorystyką. Myśliwski styl angielski stawia na kolory głębokie, tajemnicze i bardzo eleganckie. Dominującym motywem są tutaj podłużne pasy oraz szkocka krata, ale również motywy kwiatowe, tak jak w wersji romantycznej, tylko w nieco bardziej przytłumionych kolorach. Co ciekawe, wszystkie wzory możemy ze sobą łączyć i nie będzie wyglądało to kiczowato.

Motywy te występują nie tylko na meblach tapicerowanych, zasłonach, poduszkach, czy ceramice, ale także na ścianach – w całości lub częściowo.

Ściany oraz sufity często zdobione są również sztukaterią lub drewnianymi okładzinami ściennymi, jednak nie mylcie je z naszą klasyczną boazerią. Jeżeli posiadamy niskie wnętrze, to pamiętajmy aby nie przesadzić ze sztukaterią, ponieważ mogą przytłoczyć wnętrze.
Myśliwski styl angielski to także bardziej stylizowane, solidne bukowe meble drewniane, często w ciemnym kolorze. Charakterystycznym elementem dla tej wersji stylu angielskiego w aranżacji wnętrz są masywne, ciężkie i bardzo eleganckie meble tapicerowane skórą naturalną lub eko-skórą, najczęściej w kolorze czarno-brązowym lub odcieniach karmelowych. Przyjęło się, że symbolem jest tutaj sofa Chesterfield – masywna, z ozdobnym pikowaniem na obiciu i charakterystycznymi podłokietnikami.

Do kompletu oczywiście nie może zabraknąć fotela oraz podnóżka lub pufa w stylu Chesterfield. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami skóry prawdziwej lub ekologicznej, możemy zastąpić ją wersją tapicerowaną w szerokiej gamie kolorystycznej.
Najlepiej będzie prezentowała się w tkaninie, która jest podobna do weluru – w dotyku przypomina plusz i ma taki charakterystyczny połysk. Najlepiej imitującą tkaniną będzie tutaj suedina lub casablanca.
Nowocześniejszą wersją sofy Chesterfield jest sofa Laura, którą również można zamówić w wersji skórzanej bądź materiałowej oraz wszelkich kombinacjach kolorystycznych.

Zarówno w tej wersji nie może zabraknąć poduszek, narzut, ciężkich zasłon, dywanów, szerokiej gamy bibelotów i dekoracji, świeczników, obrazów, zdjęć w ramkach, wazonów z kwiatami, gdyż to kwintesencja stylu angielskiego. Charakterystyczne dla stylu angielskiego są również figurki oraz wszelkiego rodzaju naczynia ceramiczne lub porcelanowe, a także starodawne zegary.
Lampy w kolonialnym stylu angielskim to przede wszystkim żyrandole i kinkiety.
Cechą charakterystyczną stylu angielskiego są także białe okna ze szprosami, jednak jest to już element, który wymaga przeprowadzenia większego i bardziej kosztownego remontu 😉
Rozważna czy romantyczna?
Wnętrza w stylu angielskim są bardzo przytulne, ciepłe, wygodne, ale też czasami dosyć przytłaczające. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na bardziej lżejszą wersję, w jasnych kolorach, z mniejszą ilością bibelotów oraz dekoracji, z delikatnymi motywami. Można również tylko nawiązać do stylu angielskiego, np. dodać meble tapicerowane z motywem róż, pasów czy szkockiej kraty, do tego zasłony lub poduszki w wiodącym na motywie kolorze, kilka elementów dekoracyjnych i mamy swój mały angielski klimat w subtelnej i eleganckiej wersji, która nie przytłumi naszego wnętrza 🙂
A Wam jaka wersja stylu angielskiego się podoba? Wiejska – romantyczna, myśliwska, czy rozważna z subtelnym nawiązaniem? Jestem ciekawa Waszych opinii – zapraszam do komentowania.
Bardzo ładnie wyglądają angielskie wnętrza, ale jak dla mnie za dużo kolorów i pastelowych barw.
Super. Sztukateria jest nieodzownym elementem tego typu wnętrza. Jeśli nie ma przeciwwskazań to umieszczę linka na naszym blogu 😉
Jeśli ktoś ma wyczucie harmonii oraz potrafi łączyć kolory to naprawdę można zrobić piękny pokój w angielskim stylu.
Styl angielski z pewnością coś w sobie ma. Wnętrze zyskuje na przytulności, co jest chyba największą zaletą urządzania mieszkania w takiej konwencji, jednak dla mnie jest to tez pewien przesyt. Wiele zależy od gustu.
Styl angielski ma swoje zalety, ale nie należy do moich ulubionych trendów. Nie do końca odpowiada mi kolorystyka i generalnie wolę minimalistyczne aranżacje.