Mimo, że zima do nas dopiero zawitała i nie w głowie nam picie porannej kawy na tarasie, dobrze jednak już teraz przemyśleć i zaplanować wykonanie tarasu.

Jeżeli szukacie szybkiego, efektownego i niedrogiego rozwiązania na wykonanie efektownego, a co ważne – funkcjonalnego i solidnego tarasu – zachęcamy do przeczytania całego artykułu!

Obecnie rzadko zdarza się, żeby nowo powstały dom nie miał w założeniu zaadaptowanej przestrzeni na taras. W obecnych czasach jest on niemal nieodłączną częścią każdego domu. Jest najczęściej małą oazą – odskocznią, w której oddajemy się chwili spokoju od codzienności. To właśnie na nim najczęściej pijemy poranną kawę, relaksujemy się przy książce lub organizujemy różnego rodzaju spotkania w gronie znajomych czy też przyjaciół.

Jeżeli zależy nam nie tylko na ładnym efekcie, ale przede wszystkim na tym, by w niezmienionej formie służył nam przez wiele lat, należy wybrać nie tylko odpowiednią metodę wykonania, lecz także dobrej jakości materiał, który będzie pełnił funkcję podłogi tarasu.  Nie decydujmy się na nieznany i najtańszy materiał, jaki tylko można spotkać w najbliższym sklepie.

Zróbmy najpierw mały reaserch wśród rodziny, znajomych, sąsiadów, w internecie np. na forach internetowych. Zbierzmy opinie, dowiedzmy na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru określonej metody oraz produktów. Tym bardziej, że ostatnie lata to prawdziwy rozkwit w dziedzinie materiałów dedykowanym aranżacjom nawierzchni.

Jak szybko i efektownie zrobić solidny taras?

Przykład realizacji tarasu, na którym zastosowano betonowe płyty tarasowe firmy Libet
fot. Libet.pl – Przykład zastosowania betonowych płyt tarasowych firmy Libet

Najnowszymi rozwiązaniami przeznaczonymi do aranżacji wnętrz są betonowe płyty tarasowe. Ich największą zaletą jest to, że łączą w sobie praktycznie wszystkie pożądane cechy, czyli:

  • poświęcone są do zabudowy na gruncie (czyli na sucho), bez konieczności użycia betonowych wylewek czy też kleju,
  • są odporne i wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne a także czynniki mechaniczne,
  • bardzo komfortowe w użytkowaniu,
  • piękne i bardzo efektowne.

Zalety zabudowy tarasu na sucho, czyli na gruncie

Czytając wiele opinii w internecie na różnego rodzaju forach brukarskich bądź blogach, można wiele razy natknąć się na wpisy niejako zniechęcające do wykonania tarasu metodą tradycyjną, czyli popularnie nazywaną „na mokro”.

Dlaczego?

Ponieważ wymaga więcej pracy, czasu oraz zaangażowania w budowę tarasu, np. konieczności skucia tarasu betonowego przed ułożeniem nawierzchni. Po za tym wykonanie tarasu metodą tradycyjną zajmuje co najmniej miesiąc czasu!

Dlatego jedną z wielu zalet nowoczesnej metody zabudowy tarasu „na sucho: jest to, że ten sam efekt możemy uzyskać już tylko w jeden dzień! Różnica niebywała!!

Efektowna propozycja na taras - płyty tarasowe Libet
fot. Libet – Przykład na efektowną realizację tarasu, w której wykorzystano płyty tarasowe.

Do innych zalet techniki na gruncie, czyli „na sucho” to:

  • jak już powiedzieliśmy – szybka w montażu,
  • niższe koszty wykonania tarasu (nawet o 40% mniej!!),
  • łatwiejszy w czyszczeniu i konserwacji,
  • w razie uszkodzenia możemy w szybki i prosty sposób wymienić elementy uszkodzone, co w przypadku metody tradycyjnej już nie jest takie proste i możliwe,
  • jest ekologiczna, ponieważ przepuszcza wodę.

Szeroką ofertę m.in. płyt tarasowych, takich producentów jak Libet, Certus, czy też Bruk-Bet w atrakcyjnych cenach możesz nabyć w sklepie: http://www.zrb-bruki.pl/sprzedaz-kostki-brukowej/7

Jak zbudować taras w technologii na gruncie

Przede wszystkim – zgodnie ze sztuką budowlaną. Tylko wtedy będziesz miał/a gwarancję, że posłuży nam on przez wiele lat w niezmienionym stanie!

Pierwszym krokiem oczywiście powinno być wykonanie projektu przyszłej nawierzchni, który będzie posiadał uwzględnione takie czynniki jak:

  • wymiary,
  • obciążenie nawierzchni,
  • sposób odwodnienia,
  • sposób ułożenia.

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą w tej dziedzinie, oczywiście możesz poszukać różnego rodzaju informatorów podpowiadających, jak samemu ułożyć płyty tarasowe w technologi na gruncie, jednak mimo wszystko pamiętaj, że nie masz takiego doświadczenia i wprawy w tym fachu, więc jeżeli nie jesteś pewien swoich umiejętności w tym zakresie, lepiej zostawić ułożenie kostki brukowej, czy też płyt tarasowych fachowcom.

Kupując kostkę u powyżej polecanego sprzedawcy, możesz liczyć również nie tylko na szeroki wybór materiałów, fachową poradę podczas wyboru materiałów, ale także na kompleksowe usługi brukarskie. Ponadto zapewniają także usługi  z zakresu projektowania nawierzchni brukarskich.

Warto wybierać wykonawców, którzy kompleksowo działają w danej branży, dzięki temu oszczędzamy czas – nie musimy biegać po całym mieście szukając kilku firm, ale także pieniądze – przy większym zleceniu, zawsze można zapytać o rabat!

Taras połączony z basenem - przykład łączenia kostki z płytami tarasowymi
fot. Libet – Taras połączony z basenem? Piękny efekt uzyskasz łącząc kostkę oraz płyty tarasowe.

Impregnacja oraz fugowanie betonowych płyt tarasowych

Pamiętaj o jednym! Jeżeli już będziesz miał ułożone płyty tarasowe, koniecznie je zaimpregnuj jeszcze przed ich fugowaniem – zasada ta dotyczy oczywiście metody „na sucho”. Do zaimpregnowania najlepiej użyć specjalnego środka, np. wet cast Libet Impregnat.

Przed tą czynnością oczywiście zadbaj o odpowiednie przygotowanie, czyli o: specjalne ubranie ochronne, okulary oraz rękawice. Impregnat nakłada się dwukrotnie.

Jeżeli już Twoja nawierzchnia będzie odpowiednio zaimpregnowana, należy wówczas przystąpić do fugowania płyt.
Do fugowania najlepiej użyć drobnego piasku płukanego (0-2 mm).

Zasypujemy nim całość tarasu, a za pomocą szczotki dokładnie wypełniamy nim przestrzenie pomiędzy płytkami. Należy tę czynność powtórzyć kilka razy, tak, by odstępy pomiędzy płytami było dokładnie wypełnione.

Najlepszy sposób fugowania

Najlepszym i najszybszym sposobem zafugowania płyt, a nawet betonowych kostek brukowych jest wykorzystanie w tym celu specjalnej fugi żywiczej.

Fuga żywicza posiada wiele zalet, m.in. takich, że jest szybka i bardzo wygodna w użyciu oraz nałożeniu. Umożliwia przepuszczanie wody, ale woda jej nie wypłukuje. Ważne jest również to, że po zafugowaniu, taras jest gotowy do użycia!

0 0 votes
Article Rating
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stanislaw Jaworski

Nadzwyczaj szałowy post, nietuzinkowe wpisy polecam wszystkim literaturę.

%d bloggers like this: