Pompy zatapialne (zanurzeniowe) to uniwersalne urządzenia, które dzięki swojej hermetycznej budowie mogą pracować poniżej lustra wody (bądź innej cieczy). Typowa pompa zatapialna jest wyposażona w system dławików i uszczelnień, co gwarantuje ciągłą pracę w trudnych warunkach. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie są rodzaje pomp zatapialnych i jakie jest ich zastosowanie w gospodarstwie domowym, zachęcamy do przeczytania niniejszego artykułu.

Rodzaje pomp zatapialnych

Największą zaletą pomp zatapialnych – zanurzeniowych jest ich uniwersalność. Doskonale sprawdzają się w różnych warunkach i efektywnie wypompowują różnorodną ciecz. Wśród najpopularniejszych pomp zatapialnych można wyróżnić:

  • pompy ściekowe i pompy toaletowe,
  • pompy szlamowe,
  • pompy do odwodnieni,
  • pompy z agitatorem,
  • pompy kwasoodporne,
  • pompy do odwadniania wykopów,
  • pompy do pompowania wody brudnej,
  • pompy z wirnikiem tnącym (m.in. do pompowania gnojowicy).

Zastosowanie pomp zatapialnych (zanurzeniowych)

Użytkownicy dostrzegają zalety pomp zatapialnych zarówno w codziennej eksploatacji (np. do podlewania ogrodu, czy zasilenia oczka wodnego), jak i w sytuacjach awaryjnych (np. zalane podwórko bądź piwnica). Jak widać, pompy zatapialne (zanurzeniowe) wykorzystuje się nie tylko do przetaczania wody bez zanieczyszczeń mechanicznych. Pompy z dodatkowym rozdrabniaczem zostały zaprojektowane do wypompowywania wody z dużą ilością zawiesiny oraz drobnoziarnistych osadów zbierających się na dnie zbiorników (np. przydomowe oczyszczalnie ścieków).

To, jaką pompę zatapialną wybierzemy, zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Jeśli chcemy się zabezpieczyć przed sytuacją awaryjną, postawmy na pompę z dodatkowymi mechanizmami, które poradzą sobie z bardziej wymagającym zadaniem niż pompowanie czystej wody.

Warto podkreślić, że obecnie najbardziej uniwersalnymi urządzeniami są pompy ściekowe. Dzięki nim można przepompować zarówno wodę czystą (np. deszczówka), jak i zanieczyszczoną piaskiem (np. woda z wykopów). Ponadto tego typu pompa poradzi sobie podczas usuwania drobnocząsteczkowych zawiesin i odpadów ściekowych.

Jeśli pompa ma pracować bez ciągłego nadzoru, pamiętajmy, aby wybrać model zaopatrzony w wyłącznik pływakowy, który wyłączy urządzenie, gdy poziom cieczy spadnie poniżej wymaganego poziomu.

%d bloggers like this: