Pompy ciepła są niezwykle ciekawą alternatywą dla konwencjonalnych źródeł ciepła. Szczególnie dużą popularność zyskały w domach jednorodzinnych. W tym obszarze można z pewnością wyróżnić pompy ciepła typu powietrze – woda. Urządzenie to wykorzystuje powietrze z zewnątrz (dolne źródło), które dzięki za pośrednictwem czynnika chłodniczego (który jest sprężany) wytwarza ciepło. Jest to proces przypominający zjawiska zachodzące podczas pracy lodówki. W tym przypadku jednak jest on odwrócony. Jeżeli chciałbyś/aś dowiedzieć się więcej o pompach ciepła, jakie są koszty jej instalacji i eksploatacji oraz jak pompa ciepła działa w zimie, zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu.

Rodzaje pomp ciepła typu powietrze – woda

Na rynku są dostępne są dwa główne rodzaje pomp ciepła typu powietrze – woda. Pierwszy z nich to pompy ciepła monoblok. Jak sama nazwa wskazuje cały układ chłodniczy mieści się w jednym bloku. Może być zainstalowana wewnątrz (ryzyko hałasu w domu) lub na zewnątrz budynku. Dzięki swojej charakterystyce, montaż pompy monoblokowej jest zdecydowanie prostszy niż w przypadku drugiego rodzaju – pompy ciepła typu split.

Zaletą pomp ciepła typu SPLIT jest eliminacja źródła hałasu z budynku. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu wentylatora parownika i sprężarki w jednostce zewnętrznej systemu. Łączy się ją z jednostką wewnętrzną za pomocą przewodów, w których krąży czynnik chłodniczy.

Co wpływa na koszt instalacji powietrznej pompy ciepła?

Koszt inwestycji w powietrzną pompę ciepła zależy od wielu czynników. Kluczowym jest moc urządzenia. Oprócz tego, należy uwzględnić takie aspekty jak rodzaj pompy ciepła (cena pompy typu split będzie się różniła od ceny pompy monoblokowej).

Pompy ciepła powietrzne tej samej mocy mogą mieć różne parametry (m.in. COP), które również wpływają na ostateczną cenę inwestycji. Często, bezpośrednio z nimi związany jest prestiż i rzetelność marki urządzenia. Pamiętajmy, aby wybierać tylko sprawdzone rozwiązania.

Pompa ciepła w kotłowni domu jednorodzinnego

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Podstawowym parametrem jaki należy uwzględnić podczas doboru mocy pompy ciepła jest zapotrzebowanie energetyczne budynku. Wartość ta zależy m.in. od izolacyjności danego obiektu. Można śmiało przyjąć, że dla poszczególnych budynków wartości te wynoszą:

  • budynek pasywny: 10 W/m2,
  • budynek niskoenergetyczny: 40 W/m2,
  • nowy budynek z dobrą izolacją cieplną: 50 W/m2,
  • dom z normalną izolacją cieplną: 70 W/m2,
  • stary dom ze słabą izolacją cieplną: 120 W/m2.

Mając te informacje i znając powierzchnię budynku, możemy obliczyć ile energii potrzebuje nasz dom. Taka powinna być moc pompy ciepła. Jeśli pompa ma brać udział również w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej, należy dobrać mocniejsze urządzenie.

Jak pompa ciepła powietrze – woda działa w zimie?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy pompa ciepła typu powietrze – woda będzie również wydajna zimą. Odpowiedź jest prosta. W powietrzu, nawet podczas ujemnych temperatur, ruch cząsteczek zamiera dopiero po osiągnięciu zera bezwzględnego, do którego jest bardzo daleko nawet podczas ekstremalnie mroźnych zim.

Dla przykładu, przy temperaturze -25°C na tyle dużo, by powietrzna pompa ciepła mogła z powodzeniem ogrzewać dom. Z pewnością zaobserwujemy wtedy zmniejszoną wydajność, jednak pamiętajmy, że takie temperatury w naszym klimacie występują bardzo rzadko.

Zalety i wady powietrznych pomp ciepła

Do zalet pompy ciepła można z pewnością zaliczyć ich ekologiczność. Są to odnawialne źródła ciepła, które pozwala na skuteczniejszą walkę ze smogiem. Ponadto, jest to system bezobsługowy co daje duży komfort eksploatacji.

Nawet jeśli do wad zaliczymy wysokie koszty inwestycyjne, pamiętajmy, że pompy ciepła są niezwykle oszczędnymi urządzeniami, co pozytywnie wpływa na rentowność inwestycji. Ciężko znaleźć na rynku równie ekonomiczne źródło ciepła. Ekonomię takiej inwestycji można poprawić za pomocą fotowoltaiki, która jest idealnym uzupełnieniem wydajnego systemu grzewczego.

%d bloggers like this: