Budowa domu w 2022 roku to ciągłe dokonywanie wyborów między setkami innowacyjnych rozwiązań. Nie inaczej jest w obszarze efektywności energetycznej budynku. Dbamy o solidne ocieplenie ścian zewnętrznych, ciepłą stolarkę otworową i efektywną technologię wznoszenia budynku. Coraz mocniej w naszym budownictwie zakorzeniają się również rozwiązania związane z oszczędzaniem i produkcją energii. Mowa o fotowoltaice, pompach ciepła i rekuperacji. Niestety, biorąc pod uwagę koszty budowy domu, bardzo często musimy zrezygnować, z którejś z tych technologii. Wszystkie trzy mają swoje wady i zalety. W tym artykule postaramy się przybliżyć cechy każdej z nich i podpowiedzieć, która inwestycja będzie trafna.

Fotowoltaika

Najdroższa z powyższych opcji. Za fotowoltaikę będziemy musieli wydać około 35 000 zł. Oczywiście cena zależy od mocy i zastosowanych komponentów, ważny jest także tutaj rodzaj instalacji fotowoltaicznej. Powyższa kwota to wartość przybliżona dla przeciętnego domu jednorodzinnego. Wysokie koszty inwestycyjne to tylko pozorna wada instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika to przede wszystkim wymierne korzyści finansowe w postaci zminimalizowania rachunków za prąd. Za każdy kilowat zainstalowanej mocy, jesteśmy w stanie oszczędzić ponad 600 zł rocznie. W taki sposób łatwo policzyć, kiedy inwestycja się zwróci.

Układanie paneli fotowoltaicznych na dachu domu
Fot. William mead – układanie paneli fotowoltaicznych na dachu | Źródło: pexels

Na rynku są wciąż dostępne dofinansowania z programu Mój Prąd. Każda forma dotacji obniża okres zwrotu instalacji.

Pompa ciepła

Pompy ciepła powoli przejmują rynek grzewczy zdominowany przez kocioł na paliwo stałe. Cechuje je przede wszystkim wysoka sprawność, co przekłada się na oszczędności generowane podczas okresu grzewczego. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą pompy ciepła może być nawet kilkukrotnie niższy niż w przypadku kotła na paliwo stałe. W takiej sytuacji, koszty inwestycyjne (około 30 000 zł) zwracają się bardzo szybko.

https://swatt.pl/pl/pompa-ciepla-panasonic-t-cap-split-12-kw-h-3674

Pompa Ciepła PANASONIC T – CAP Split 12 kW (H)

Źródło: https://swatt.pl/pl/pompa-ciepla-panasonic-t-cap-split-12-kw-h-3674

Należy również dodać, że pompy ciepła to odnawialne źródła energii, które funkcjonują bezobsługowo.

Rekuperacja

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest najmniej popularna spośród wymienionych rozwiązań. Jest to system kanałów rozprowadzonych do poszczególnych pomieszczeń. Sercem układu jest centrala wentylacyjna z wymiennikiem krzyżowym.

Co daje rekuperacja? Przede wszystkim redukuje straty ciepła, które są nieuniknione w przypadku stosowania wentylacji grawitacyjnej. Może to być nawet kilkadziesiąt procent w ciągu roku. Ponadto wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wpływa pozytywnie na jakość powietrza cyrkulowanego w budynku.

Fotowoltaika, pompy ciepła czy rekuperacja – co wybrać do nowego domu?

Spośród wymienionych rozwiązań, każde ma swoje plusy i minusy. Jest jedna rzecz, która stawia pompę ciepła ponad pozostałymi. Otóż budując domu, musimy zaopatrzyć go w źródło ciepła. Najlepszym wyjściem jest wybór najbardziej efektywnego urządzenia, czyli pompy ciepła. Zarówno rekuperacja, jak i fotowoltaika to rozwiązania dodatkowe.

W pierwszym przypadku, wentylacja grawitacyjna również wykona swoje zadanie, a w drugim – rachunki za prąd można obniżać świadomym gospodarowaniem energią. Idealnym rozwiązaniem jest montaż wszystkich trzech technologii, jednak w sytuacji, kiedy mamy ograniczony budżet warto zainwestować w pompę ciepła.

%d bloggers like this: