Przeglądając oferty nieruchomości coraz częściej możemy spotkać się ze zwrotem „Mieszkanie pod klucz”. Opcja ta w krajach europejskich jest już niemal standardem, w Polsce – coraz bardziej zyskuje na popularności.

Co to znaczy „mieszkanie pod klucz”, z czym się wiąże i dlaczego warto rozważyć tą opcję podczas kupna mieszkania? O tym w dalszej części artykułu.

Co znaczy określenie „Mieszkanie pod klucz”?

Wyrażenie „mieszkanie pod klucz” możemy zinterpretować jako mieszkanie gruntowanie wykończone, praktycznie gotowe do natychmiastowego zamieszkania, bez konieczności wykańczania czy też przeprowadzania nawet drobnych remontów, w przeciwieństwie do mieszkań w stanie deweloperskim lub surowym. Mamy w nim pomalowane ściany, położone podłogi, wykończone łazienki, często także zamontowane szafy wnękowe, a nawet meble kuchenne – wszystko zależy od oferty dewelopera.

Mężczyzna przekazujący klucze do mieszkania lub domu nowemu właścicielowi.

Jak twierdzą eksperci – w Polsce mimo, że jest to rozwiązanie coraz bardziej zyskujące na popularności, jednak dalej niszowe. Szacuje się, że ok. 15-20% nabywców w Polsce decyduje się na ten standard mieszkań.

Czym się różni mieszkanie pod klucz od mieszkania w stanie deweloperskim lub surowym

Tak jak pisaliśmy wyżej, mieszkanie pod klucz daje nam ten komfort, że jest gotowe do zamieszkania, jedynie co musimy zrobić to je umeblować i wprowadzić się. W niektórych przypadkach dostaniemy już mieszkanie umeblowane, więc pozostaje nam tylko wypakowanie walizek.

Wizualizacja mieszkania pod klucz od dewelopera

Z kolei mieszkanie w stanie deweloperskim, często zwane też „w stanie surowym”, to mieszkanie do całkowitego i samodzielnego wykończenia. W tym przypadku dostajemy mieszkanie z tynkami na ścianach i wylewką betonową na podłodze, całą resztą musimy zająć się sami.

Czy mieszkanie w standardzie „pod klucz” się opłaca?

I tak i nie. Wszystko zależy od indywidualnych wymogów, oczekiwań oraz propozycji dewelopera. Mimo że jest to opcja coraz częściej oferowana przez deweloperów, mająca być atrakcyjniejsza dla klientów, tym samym zapewniająca deweloperom lepszą i szybszą sprzedaż ofert, to nadal rozwiązanie to posiada zarówno zalety jak i wady. Ma pewnie na to wpływ to, że nie ma dokładnego, oficjalnego wyjaśnienia tego pojęcia, więc deweloperzy często tłumaczą je według własnych preferencji, co przekłada się na kwestie finansowe.

U jednego dewelopera możemy otrzymać naprawdę w pełni wykończoną nieruchomość, wykonaną z wysokiej jakości materiałów, u drugiego mieszkanie, które musimy jeszcze dokończyć i wyposażyć lub mieszkanie wykończone, lecz do którego użyto materiały z średniej bądź niskiej półki.

Zazwyczaj deweloperzy dzielą mieszkania pod klucz na 3 wersje – półki cenowe:

 • podstawowa,
 • rozszerzona,
 • premium.

Np. jedna oferta tego samego mieszkania pod klucz będzie dotyczyła lokalu wykonanego w wysokim standardzie z drewnianymi podłogami, wyposażona w szafy do zabudowy i innymi elementami wyposażenia, czy też droższymi i lepszymi panelami, druga wersja może dotyczyć wersji znacznie uboższej, w której nie będzie wykonanej zabudowy pod wymiar, podłogi zostaną wykonane z tanich paneli, a materiały budowlane z których wykonano mieszkanie najtańszej jakości.

Paleta kolorów do aranżacji wnętrza

To czy nieruchomość pod klucz będzie opłacalna czy też nie, tak jak pisaliśmy zależy od indywidualnych kwestii oraz oferty dewelopera. W większości przypadków jest tak, że na życzenie klienta deweloper wykańcza mieszkanie po wpłaceniu zaliczki, wcześniej oczywiście wyceniając tą usługę oraz sporządzając odpowiednią umowę, w której uwzględniony jest ostateczny termin ukończenia prac. Z reguły też nabywca dostaje od dewelopera szczegóły oferty, w których zezwala na wprowadzenie zmian.

Na rynku nieruchomości są dostępne także oferty mieszkań pod klucz, które są z góry przygotowane pod klucz. W Polsce jednak są to najczęściej nieruchomości z wyższej półki o wysokim standardzie i oczywiście stosunkowo wysokiej cenie za m2.


Agencja Nieruchomości DomProfit - Racibórz, Śląskie.


Generalnie szacuje się, że nieruchomości pod klucz są droższe od tych w stanie surowym o ok. 700-800 zł na m2. Są to takie standardowe szacunki. Cena bowiem zależy od tego, na jaką „jakość wykończenia” się zdecydujemy.

Przeciętnie za wykończenie we własnym standardzie mieszkania 50-cio metrowego – licząc zarówno materiały jak i robociznę zapłacimy ok 25-30 tysięcy zł. Przeliczając tą kwotę na m2 to wyjdzie ok. 500-600 zł na m2. Można oczywiście starać się te koszta obniżyć, wykonując niektóre prace samodzielnie. Jednak w takim przypadku musimy się liczyć z tym, że pochłonie nam to więcej czasu oraz niewykluczone są jakieś błędy czy też poprawki, co zaś może podwyższyć tą kwotę.

Jak zauważyli eksperci – porównując oferty mieszkań pod klucz z mieszkaniami w stanie surowym dla danego miasta czy też regionu – mieszkania pod klucz wychodzą o kilkanaście procent (ok. 15-20%) drożej niż w przypadku mieszkań, które sami wykończymy.

Czy to oznacza, że mieszkania pod klucz są nieopłacalne? Niekoniecznie. To, dla kogo rozwiązanie to będzie opłacalne wyjaśniamy w następnym punkcie.

Dla kogo mieszkanie pod klucz się opłaca, a dla kogo nie? Wady i zalety w pigułce.

Mieszkanie pod klucz jest rozwiązaniem dobrym dla tych osób, które:

 • nie mają głowy ani czasu na szukanie fachowców lub firm budowlano-remontowych,
 • nie znają się na wykończeniach i nie potrafią ocenić jakości wykonanych prac,
 • nie mają czasu pilnować ekipy remontowej,
 • kupują mieszkanie lub dom w innym mieście czy też kraju,
 • nie są w stanie wykonać samemu nawet małych prac, aby zredukować koszty,
 • nie chcą ponosić dodatkowych kosztów związanych z wynajęciem architekta wnętrz (deweloperzy tą usługę mają w cenie mieszkania).

Do zalet tego rozwiązania należy wliczyć to, że przede wszystkim jest to rozwiązanie bardzo, bardzo wygodne, nie odchodzi nam cały stres związany z remontem, oszczędzamy także dużą ilość czasu. Nie musimy niczego ani nikogo pilnować, nie musimy ponosić dodatkowych kosztów, które często podczas remontów niestety wychodzą.

Dla kogo mieszkanie pod klucz nie będzie dobrym rozwiązaniem:

 • dla złotych rączek, które większość prac są w stanie wykonać same, redukując tym samym koszta,
 • dla tych co lubią indywidualizm i nie zadowolą się standardem, czy też propozycją, którą oferują deweloperzy,
 • dla ludzi cierpliwych o stalowych nerwach – remonty to czasami bardzo stresujące przeżycia.
 • dla ludzi, którzy są w stanie zorganizować sobie czas i pogodzić prace remontowe z życiem osobistym.

Zanim jednak zdecydujemy się kupić mieszkanie lub dom i wahamy się pomiędzy tym czy lepiej zdecydować się na te w stanie surowym czy wykończonym, wykonajmy dokładne kalkulacje. Weźmy także pod uwagę to, o jakim standardzie wykończenia mówi deweloper i w ten sam sposób przeprowadźmy kalkulację dla stanu surowego. Gdyż patrząc na najtańsze materiały wyjdzie nam dużo taniej niż oferta dewelopera, w przypadku gdy ten oferuje wyższy standard.

Pod uwagę również trzeba wziąć to, że są deweloperzy i deweloperzy – jedni duzi, którzy wykańczają setki wnętrz i posiadają bardzo duże zniżki w sklepach budowlanych, większe niż Ci mniejsi deweloperzy, więc są w stanie otrzymać wysoką jakość materiału w niskiej cenie. Jako kupiec indywidualny nigdy nie dostaniemy w takiej cenie materiału tej samej jakości, dlatego pod tym kątem również warto zastanowić się czy faktycznie mieszkanie pod klucz nie jest dobrym rozwiązaniem.

Oczywiście, mieszkanie pod klucz może wyjść nas średnio 200-300 zł więcej na m2, jednak możemy dostać mieszkanie wykonane w wyższym standardzie. Robiąc kalkulacje zwróćmy także uwagę na to, że czas to pieniądz – wybierając wersję do zamieszkania oszczędzamy ogromną ilość czasu, którą musielibyśmy poświęcić na szukanie materiałów, planowanie, zakupy, pilnowanie ekipy remontowej, itd.

0 0 votes
Article Rating
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jorge

Świetny artykuł

%d bloggers like this: