Niezależnie od tego jakie okna posiadamy – mogą być to nawet najbardziej nowoczesne – ciepło będzie tak czy inaczej uciekało z domu. Zarazem okno także umożliwia przenikanie promieni słonczych do wewnątrz. Sztuką więc jest nie tylko wybrać dobre okno, ale przede wszystkim okno o dobrych parametrach, idealnie dobranych pod względem rozmieszczenia geograficznego.
Wtedy nie tylko unikniemy strat ciepła, ale także wykorzystamy energię dostarczaną z zewnątrz.
Od jakiej strony geograficznej najkorzystniej umieszczać okna?
Kiedy mamy już dom wybudowany, niestety nie mamy tej możliwości, żeby idealnie i najbardziej dla nas korzystnie rozmieścić okna, jednak jeżeli jesteśmy dopiero na etapie projektu warto zastanowić się nad rozmieszczeniem okien przede wszystkim od strony południowej, ponieważ np. od zachodu lub wschodu nasłonecznienie nie jest tak duże jak od strony południowej – słońce zarówno wieczorem jak i rano jest niżej nad horyzontem i nie dostarczy nam to zysków w postaci ciepła.
Reasumując…
okna od strony wchodu jak i zachodu nie przynoszą korzyści energetycznych, więc zwiększenie ich ilości / wielkości nic nam nie da.
Natomiast od strony północnej starajmy się jak najbardziej ograniczyć ilość oraz co ważne – wielkość okien! Jeżeli już musimy mieć okna z tej strony, zwróćmy uwagę, by wybrać w tym położeniu okna o powiększonej izolacyjności termicznej.
Gdzie najkorzystniej umieszczać duże okna?

Duże okna najkorzystniej jest umieszczać w pomieszczeniach, które rzadko są użytkowane w okresie zimowym i nie ma konieczności ich stałego ogrzewania. Do takich pomieszczeń można zaliczyć np. ogród zimowy lub werandę.
Gdzie nie umieszczać okien o dużej powierzchni
Zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z umieszczania okien o dużej powierzchni, które znajdują się w ogrzewanych pomieszczeniach od strony północnej.
Od strony tej nie skorzystamy z naturalnego nasłonecznienia, więc nie wykorzystamy energii zewnętrznej, a jak już wyżej wspomnieliśmy nawet najbardziej nowoczesne i najdroższe okna, niestety przenika więcej ciepła niż przez nawet kiepsko zaizolowane ściany.
Z drugiej strony, ściany nie umożliwiają nam tak jak okna emisję promieni słonecznych do wnętrza domu. Dlatego dobre okna mogą przynieść korzyści, jednak muszą być ulokowane w dobrym miejscu i zawierać dobre parametry.
Duże okna nie będą także zawsze korzystne od południowej strony, mimo iż generalnie jest to korzystna strona. Taką sytuacją może być na przykład większość dnia zacieniona przez cień padający przez budynek sąsiada lub z drzew. Np. obiekt, który posiada wysokość ok. 5 m w najgorszym przypadku (w połowie grudnia) może rzucać aż 19 m cienia! Niestety w takim przypadku nie jesteśmy w stanie nic zrobić, ponieważ drzew nie przesadzimy, a sąsiada nie wyburzymy 🙂
Jednak nie raz w sumie sami jesteśmy poniekąd sobie winni, że okna są zacienione. Przyczyną jest np. dach z szerokimi okapami. Jest to jednak problem, który da się rozwiązać – zawsze możemy z nich zrezygnować.
Przydatne akcesoria okienne

Słońce to bardzo korzystna i w dodatku darmowa energia ciepła, jednak o tyle co zimą jest przez nas pożądana, o tyle latem w trakcie upałów już niekoniecznie.
Na szczęście obecnie nie jest to dużym problemem, ponieważ możemy zainstalować sobie różnego rodzaju osłony, typu: rolety, żaluzje lub markizy. Na rynku mamy ogromny wybór tego typu akcesorii okiennych, w przeróżnych strukturach, kolorach, stylach oraz cenach.
Rolety lub żaluzje to nie tylko skuteczne i dobre rozwiązanie, aby zasłonić okna przed słońcem, ale także rozwiązanie zapewniające prywatność przed natarczywym okiem sąsiadów. Porządnej jakości rolety zewnętrzne pełnią funkcję antywłamaniową, więc korzyści jest więcej.
Okno o idealnych parametrach
Jeżeli w naszym domu chcemy mieć duże okna, warto rozważyć kupno specjalnych okien, które posiadają niższy współczynnik przenikania ciepła (U), niż jest w standardowych oknach. Dzięki temu ograniczymy straty ciepła z naszego domu.
Okna te są zazwyczaj droższe, jednak patrząc przez pryzmat dłuższego okresu czasu, montując takie okna, inwestycja ta nam się zwróci.
Standardowe okna posiadają współczynnik wynoszący 1,2 – 1,4 W/m2K, w oknach niestandardowych, czyli tych o niższym współczynniku mniej niż 0,8 W/m2K. Okna te składają się z trzech tafli szyb, na które napyla się warstwę tlenków metali, a pomiędzy taflami przestrzeń zostaje napełniona kryptonem, czasami zostawia się tam próżnię. Z kolei ramy okien są wykonane z wielokomorowych profili zawierające wkładki termoizolacyjne.
Z tego co się orientowałem to więksi producenci jak Oknoplast produkują okna, które posiadają parametry zapewniające doskonałą szczelność i dzieki temu są energooszczędne. Decydując się na okno takiej firmy mamy pewność wysokiej jakości produktu, a często mniejsze firmy kopiują nieudolnie ich technologie jednak cieżko dorównać jakości prekursora. Moim zdaniem najlepiej jeśli wybierzemy okna dobrego, producenta z doświadczeniem. Nie chciałbym kupić kota w worku.