Pianka poliuretanowa posiada bezkonkurencyjne właściwości techniczne, które stawiają ją daleko przed innymi, dotychczas stosowanymi w budownictwie materiałami izolacyjnymi i termoizolacyjnymi.

Oprócz idealnej termoizolacji – pianka poliuretanowa zapewnia również nienaganną izolację akustyczną oraz hydroizolację. Jej bardzo dobre właściwości zapewniły jej ogromną popularność nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także rolniczym oraz przemysłowym.

Czym zasłużyła sobie jeszcze pianką na miano idealnego materiału termoizolacyjnego?

A chociażby tym, że jako jedyny materiał termoizolacyjny ma można powiedzieć – dożywotnią trwałość! Czego na pewno nie można powiedzieć o styropianie, bądź wełnie mineralnej!

Izolacja poddasza pianką poliuretanową metodą natrysku piany PUR pod wysokim ciśnieniem specjalnym agregatem.
Pianka poliuretanowa to najlepszy i najbardziej skuteczny materiał termoizolacyjny. Metoda natrysku pianki PUR na dobre przyjęła się w budownictwie, w Polsce również zdobyła już szerokie grono wielbicieli!

Do jej ogromnych zalet możemy zaliczyć także to, że jako jedyna jest w stanie wypełnić nawet najmniejsze szczeliny w budynku oraz bardzo trudno dostępne miejsca, z którymi niestety nie poradzi sobie żaden inny dostępny materiał izolacyjny. A jak wiadomo – im szczelniej i dokładniej wykonana izolacja, tym mniejsze straty cieplne. Należy jednak zaznaczyć, że mimo ogromnej szczelności, pianka poliuretanowa oddycha, więc nie powoduje powstawania wilgoci, a co za tym idzie – pleśni oraz grzybów.

Ponadto pianka poliuretanowa nie powoduje żadnych połączeń, dlatego w przypadku ocieplania pianką – nie ma możliwości występowania mostków termicznych, przez które jak wiadomo – ucieka dużo ciepłego powietrza z wewnątrz budynku.

Ocieplając pianką np. dach lub poddasze zauważymy znaczne obniżenie kosztów eksploatacji, które m.in. przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie domu lub budynku zimą oraz mniejsze koszty za klimatyzowanie pomieszczeń podczas upałów w sezonie letnim.

Pianka PUR jest znakomitym materiałem także pod kątem bezpieczeństwa. Jest ekologiczna, nie ma w składzie żadnych substancji rakotwórczych, nie powoduje żadnych alergii, jest całkowicie nieszkodliwa dla zdrowia i życia,  a co również ważne – nie wilgotnieje, nie powoduje powstawania grzybów oraz pleśni, czego niestety nie można powiedzieć o innych technikach izolacji po upływie kilku-kilkunastu latach. Pianka PUR nie traci także swoich właściwości izolacyjnych po upływie określonego czasu, tak jak wełna czy styropian.

Poddasze ocieplone pianką poliuretanową

Właściwości pianki poliuretanowej (podstawowe):

 • uzyskiwana zostaje dzięki strukturze zamkniętych komórek,
 • przepuszcza parę wodną,
 • posiada właściwości samo-gasnące,
 • jest bardzo trwała, niezmienia swoich właściwości nawet po upływie bardzo dłuższego czasu,
 • jest bezwonna,
 • całkowicie bezpieczna dla zdrowia i życia ludzi oraz nieszkodliwa dla alergików,
 • bardzo dobrze izoluje, a przy tym oddycha – nie powoduje butwienia czy gnicia, nawet przy nałożeniu jej na drewno,
 • nieczuła na grzyby, bakterie, pleśń,
 • już jedna warstwa wystarczy do zapewnienia idelanej izolacji,
 • jest bardzo odporna na ścieranie i rozciąganie,
 • struktura pianki PUR nie powoduje powstawania mostków termicznych,
 • posiada idealne właściwości przyczepne – do papy, dachówek, blach, drewna, betonu, cegły, innych powierzchni bitumicznych,
 • zapewnia bardzo dobre właściwości
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Garfield Parrish

Drobiazgowe teksty, dobra tematyka.

Adam

Mogę potwierdzić zalety pianki natryskowej. Budowałem 2 lata temu do energooszczędny i zastosowałem 30cm pianki. Jak na razie sprawdza się znakomicie jak będzie dalej czas pokaże.