Panele fotowoltaiczne

Każdy, kto chociaż trochę zagłębił się w temat fotowoltaiki, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że daje ona wiele możliwości. Zaawansowane rozwiązania sprawiają, że system PV można dostosować do potrzeb, nawet najbardziej wymagających klientów. Popyt na instalacje fotowoltaiczne napędza rozwój tej branży.

Mimo to, ciągle najbardziej popularne są proste rozwiązania, czyli instalacje fotowoltaiczne sieciowe (on-grid). Instalacje fotowoltaiczne wyspowe (off-grid), pozostają daleko w tyle, biorąc pod uwagę zainteresowanie potencjalnych klientów.

Oba warianty mają swoje wady i zalety. Trzeba zaznaczyć, że rynek instalacji fotowoltaicznych zmienia się dynamicznie, i nie wiadomo, co będzie trendem za kilka lat. Na obecną chwilę, są to mikroinstalacje sieciowe. Wynika to z kilku czynników, które przedstawiamy poniżej.

Charakterystyka instalacji sieciowych i wyspowych

Oba te systemy mają wiele wspólnego. Na budowę, typowej instalacji sieciowej składają się:

Czym się różni system off-grid od systemu on-grid?

Przede wszystkim, instalacja off-grid wymaga zastosowania innego inwertera fotowoltaicznego, dedykowanego do tego typu rozwiązań. Drugą różnicą są akumulatory, które stanowią ważną część rozwiązania wyspowego. Do akumulatorów dobiera się także regulator ładowania.

Żywotność instalacji on-grid i off-grid

Okres, w którym instalacja fotowoltaiczna będzie pracowała z wysoką wydajnością jest jednym z czynników, który wpływa na popularność instalacji sieciowych on-grid. Mogą one z powodzeniem pracować ponad 30 lat.

Systemy wyspowe off-grid, znacznie ustępują pod tym względem rozwiązaniom sieciowym. Wynika to z konieczności zastosowania akumulatorów. Ich żywotność to średnio 400 cykli. Po tym okresie, komponenty należy wymienić na nowe, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Cena instalacji fotowoltaicznej on-grid i off-grid

Ze względu na bardziej skomplikowaną budowę, instalacje fotowoltaiczne off-grid są droższe niż instalacje fotowoltaiczne on-grid. Różnica cen może sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Cenę zestawu fotowoltaicznego zawyżają banki energii oraz systemy sterowania dedykowane do akumulatorów. Jest to niezbędny osprzęt, do prawidłowego funkcjonowania instalacji wyspowej.

Zestaw fotowoltaiczny WEBER 2,24 kW ON-GRID
Fot. Zestaw fotowoltaiczny WEBER 2,24 kW ON-GRID – Cena: 5500 zł
Źródło: https://swatt.pl/pl/zestaw-fotowoltaiczny-weber-216-kw-on-grid-2390

Nieco droższy jest także inwerter dedykowany do rozwiązań off-grid. Z pewnością, jest to kluczowy czynnik, wpływający na to, że większość inwestorów chętniej sięga po instalacje fotowoltaiczne o charakterystyce sieciowej.

Zestaw fotowoltaiczny SELFA 0,28 kW OFF-GRID z 1 akumulatorem
Fot.: Zestaw fotowoltaiczny SELFA 0,28 kW OFF-GRID z 1 akumulatorem – Cena: 2837 zł
Źródło: https://swatt.pl/pl/zestaw-fotowoltaiczny-selfa-028-kw-off-grid-z-1-akumulatorem-2454

Podsumowanie

Systemy wyspowe off-grid dają pewną niezależność, ponieważ mogą działać autonomicznie, bez względu na przerwy w dostawach prądu. Dlatego też, często stosuje się taki wariant w domach letniskowych, w których doprowadzenie sieci energetycznej jest utrudnione. Niestety, dla zwykłych gospodarstw domowych jest to opcja nadal zbyt droga i bardzo często po prostu zbędna. Być może, rozwój technologii pozwoli w przyszłości na bardziej dostępne rozwiązanie z magazynowaniem energii.

%d bloggers like this: