Pewnie niejednokrotnie spotkałeś się z pojęciem „stan deweloperski”,  jednak czy do końca wiesz co ono oznacza? Osoby szukające mieszkania na rynku pierwotnym otrzymują wiele sprzecznych informacji, a wszystko przez to, że nie ma jednoznacznej,  rzeczowej oraz prawnie zatwierdzonej definicji tego pojęcia.

W związku z tym, pod frazą „stan deweloperski” może kryć się zupełnie inne znaczenie, niż się spodziewamy. Dlatego tak ważne jest szczegółowe zapoznanie się z daną ofertą dewelopera, a przede wszystkim z umową i jej załącznikami!

Stan deweloperski co to znaczy?

Krótko i zwięźle określając – stan deweloperski, to nieruchomość, która jest wybudowana, ze wszystkimi mediami, lecz niewykończona.

Mieszkania takie powstają zazwyczaj poprzez pryzmat oszczędności, gdyż taką nieruchomość każdy może wykończyć jak chce, używając do tego celu dowolnej jakości oraz wartości materiały budowlane. Stan deweloperski jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj nowych mieszkań sprzedawanych na terenie Polski.

Mieszkanie w stanie deweloperskim nie równe mieszkaniu w stanie deweloperskim?

Wieżowiec ze szkłaTak jak już wspomnieliśmy, nie ma deklaracji prawnych co musi  w standardzie mieć mieszkanie w stanie deweloperskie, a co nie. W związku z tym nie dziwmy się, gdy podczas przeglądania ofert nieruchomości z rynku pierwotnego, natrafimy na dwa można powiedzieć jednakowe mieszkania, lecz znacznie różniące się ceną.

Ponieważ jedno może być bardziej luksusowe, w którym zastaniemy wysokiej jakości drewniane okna, kamienne parapety oraz efektowne, porządne i antywłamaniowe drzwi zewnętrzne. Mieszkanie, które będzie miało rury doprowadzone do konkretnych miejsc – np. tam gdzie będzie w przyszłości stała umywalka czy zlew.

Z kolei w drugim mieszkaniu mogą być zastosowane tanie rozwiązania – plastikowe okna i parapety z PCV, tańsze oraz niższej jakości drzwi zewnętrzne oraz dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej jedynie do centralnego pionu – resztę trzeba sobie samemu doprowadzić, oczywiście na swój koszt.

Dlatego już chyba widzisz skąd ta rozbieżność cenowa, mimo podobnych nieruchomości – mieszkań. Jeżeli zaczniesz bardziej wnikliwie przeglądać oferty deweloperów, z pewnością zaczniesz zauważać, jak mocno mogą być rozbieżne ich oferty.

Typowy standard – czyli co wchodzi w skład nieruchomości w stanie deweloperskim?

Poniżej przedstawiamy typowy standard stanu deweloperskiego. Przyjmuje się, że zawiera on:

  • kompleksową konstrukcję nośną obiektu, w skład której wchodzi płyta fundamentowa – wylewka betonowa lub cementowa, ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne, dach, stropy oraz położenie blacho-dachówki;
  • montaż drzwi oraz okien zewnętrznych z PCV, zamontowanie parapetów z PCV lub konglomeratu
  • podciągnięcie instalacji, mediów oraz przyłączy;
  • wstępne wykończenie – ocieplenie, zaizolowanie, opłytowanie i otynkowanie.

Jednak podkreślamy – są to typowe standardy, co nie oznacza, że całkowicie pokrywają się one ze standardem, który zapewnia deweloper, którego ofertą jesteś zainteresowany.

W związku z tym dokładnie i szczegółowo zapoznaj się z umową oraz jej wszystkimi załącznikami, które mówią o:

  • standardzie,
  • częściach wspólnych budynku,
  • szczegółach wykończenia, które wchodzą w skład stanu deweloperskiego danego mieszkania!

W załącznikach musi być również określony rodzaj użytych materiałów, ich klasa, wyposażenie – czy np. w standard wchodzą drzwi wewnętrzne, osprzęt elektryczny (włączniki, gniazdka), itp.

W przypadku domu, w stan deweloperski mogą wchodzić także

  • wszelkie prace związane z ochroną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;
  • prace takie jak: wykończenie parapetów, kominów, schodów zewnętrznych i balustrad;
  • osadzenie rur spustowych;
  • ocieplenie ścian i poddaszy;
  • postawienie ogrodzenia;
  • zapewnienie drogi dojazdowej do garażu, itp.
0 0 votes
Article Rating
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz - sprzetbud.pl

Można również spotkać stan deweloperski ze wstawionymi drzwiami wewnętrznymi i kontaktami. Ale jakość tych elementów nie jest z zazwyczaj wysoka.

Kania

Tu jest porównanie z wykończeniem pod kluczhttps://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/standard-deweloperski-czy-wykonczenie-pod-klucz/1457/