Decydując się na budowę domu, to tak czy inaczej, musimy liczyć się z bardzo dużymi kosztami. Jednak niektóre etapy budowy domu, umożliwiają zmniejszenie kosztów, nie wpływając na gorszą jakość wykonania domu. Jeżeli jesteś ciekaw jak obniżyć koszty budowy domu – zapraszam do artykułu.

Nie tnij kosztów tam gdzie nie warto…

Pierwszą zasadą jaką powinniśmy się kierować chcąc zaoszczędzić jest pamiętanie, że budowa domu to wieloletnia inwestycja, do której trzeba podejść z rozsądkiem i na dłuższą metę nie opłaca się oszczędzać za wszelką cenę. To jak zostanie zrealizowana, będzie miało ogromny wpływ na koszty, które poniesiesz z biegiem lat.

Dom i kalkulator symbolizujący zbyt wysokie ceny ofertowe nieruchomości

Na czym NIE powinno się oszczędzać podczas budowy domu

Na pewno nie powinno oszczędzać się na materiałach budowlanych. Oczywiście, zgadzamy się z tym, że nie zawsze to co droższe jest lepsze, jednak w przypadku materiałów budowlanych, teza ta się często sprawdza. Budując dom tańszymi materiałami gorszej jakości, zapłacisz za to z nadwiązką w przeciągu już pierwszych lat jego użytkowania.

Zadbaj o to, aby wszystkie materiały wykorzystane do budowy Twojego przyszłego domu były polecane i sprawdzone przez fachowców, pochodziły od znanych firm – tacy producenci z reguły dbają o swoją ciężko wypracowaną przez wiele lat renomę, w związku z czym możemy mieć większą pewność, że jest to materiał, który nas nie zawiedzie. Co nie znaczy też, że musisz kierować wzrok tylko w kierunku materiałów zagranicznych firm „z najwyższej półki” – często nasze polskie produkty są również bardzo dobre i tańsze niż od zagranicznych producentów.

Do materiałów budowlanych możemy zaliczyć również okna, które także są inwestycją na lata. Porządne okna o bardzo dobrej izolacji termicznej, to coś na czym nie warto oszczędzać. Chyba nie chcesz po kilku latach kuć ścian w nowo wybudowanym domu, żeby zmieniać okna, bo chciałeś zaoszczędzić kilka stówek na etapie budowy domu. Warto w tym przypadku trochę poszukać, popytać, gdzie warto udać się po dobre okna, które będą nam służyć długie lata.

Uchylone drewniane okno

Firma budowlana – to kolejna kwestia, na której nie warto oszczędzać budując dom. To kolejny czynnik, który ma wpływ na to jak dobrze lub źle będzie wykonana realizacja, co przekłada się na późniejsze koszta związane z różnego rodzaju usterkami, wadami oraz ich ewentualną naprawą. Oczywiście warto tutaj zaznaczyć, że nie zawsze będzie możliwość naprawy tego, co zostało „zaniechane” na początkowych etapach budowy, np. podczas wykonywania fundamentów domu czy podczas budowy dachu – błędy te mają m.in. wpływ na późniejszą izolację domu.

Wybierając firmę budowlaną, absolutnie nie kierujemy się zasadą – „byle było tanio”. Nie raz spotkaliśmy się z przypadkiem, że jedna firma ciągnęła na zmianę dwie budowy, nie mając do tego odpowiedniej ilości pracowników, co oczywiście przekładało się na dużo dłuższy termin wykonania realizacji, niż był umawiany. Firmy, które także cenią się znacznie poniżej średniej, często zatrudniają osoby, które nie mają zielonego pojęcia o tym co robią. Oczywiście, to nie jest złe – każdy musi wyrobić praktykę, jednak tylko wtedy, kiedy ma się jakieś podstawy w głowie lub chociaż wykonuje prace pod czujnym okiem prawdziwego i doświadczonego fachowca-ów, niestety nasze realia często tutaj zawodzą.

Myślę, że te dwa powyższe przykłady są najbardziej istotne, jeżeli chodzi o etapy budowy domu, na których nie powinno się oszczędzać. Przejdźmy zatem do tych etapów, w których można pokusić się o obniżenie kosztów budowy domu.

Na czym można zaoszczędzić podczas budowy domu

#1 Działka budowlana

Już od pierwszych kroków jakim jest kupno działki pod budowę domu, można zaoszczędzić kilka groszy. Cena działki zależy w dużej mierze od jej położenia – lokalizacji, zarówno liczy się tutaj w jakim regionie kraju chcemy zamieszkać, jak również jej umiejscowienia – czy jest to działka znajdująca się blisko centrum czy na uboczu bardzo małej, oddalonej od miasta miejscowości.

Działka niezabudowana - polana

Nie musimy chyba tutaj rozwijać faktu, że najtańsze działki, to te które znajdują się poza aglomeracją miejską, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Jeżeli jesteście jeszcze na etapie szukania działki pod budowę domu, mocno zachęcamy do przeczytania naszego poprzedniego artykułu, w którym omawiamy zmiany w prawie odnośnie działek budowlanych, inaczej może okazać się, że na Waszej świeżo zakupionej działce nie będziecie mogli wybudować swojego wymarzonego domu, ani nawet altany.

#2 Projekt budowlany

Kolejnym etapem budowy domu, w których możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy jest projekt przyszłego domu. Jeżeli chcemy zmniejszyć koszty, powinniśmy w takim wypadku zdecydować się na kupno gotowego projektu domu. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to to samo co wykonywany na nasze indywidualne zamówienie, w 100% zgodny z naszymi oczekiwaniami, jednak jest to alternatywa, gdy zależy nam na poniesieniu mniejszych kosztów.

Plany oraz narzędzia budowlane niezbędne do wykonania fundamentu pod dom

Obecnie możemy już przebierać naprawdę w wartych uwagi gotowych projektach domu, jednak trzeba się liczyć z tym, że znalezienie takiego, który będzie idealny, może być bardo ciężkim i czasochłonnym procesem i będziemy musieli pójść w niektórych momentach na kompromis, tym bardziej, że wybór projektu domu decyduje w dalszych etapach o kolejnych, ewentualnych oszczędnościach, które są związane z tymi wyborami.

#3 Forma i wielkość bryły

Im będzie bardziej prosta bryła domu, tym tańsza w budowie. Chcąc więc zaoszczędzić na budowie domu, powinniśmy rozglądać się za projektami, które przedstawiają dom parterowy o w miarę prostej i regularnej bryle i optymalnie dostosowanej powierzchni. Warto przysiąść i dobrze zastanowić się nad potrzebną nam wielkością pomieszczeń i ich ilością – nie ma sensu przepłacać za dodatkowe metry kwadratowe. Trzeba także pamiętać o tym, że w późniejszym czasie będzie to miało m.in. wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie.

#4 Piwnica

Kolejną kwestią, na której możemy zaoszczędzić budując dom to piwnica, a raczej jej brak. Warto się zastanowić nad tym, czy faktycznie jej potrzebujemy, ponieważ budowa piwnicy może zwiększyć koszty domu o nawet 15%. Zdecydowanie tańszą alternatywą będzie uwzględnienie w projekcie domu dodatkowego pomieszczenia gospodarczego na powierzchni gruntu (potocznie zwana kotłownią).

#5 Dach

Budowa dachu ma również wpływ na końcowy koszt budowy domu, i to nie mały. Budowa dachu może nawet stanowić 40% kosztów całej inwestycji budowy domu! Niestety to na jaki dach możecie sobie pozwolić, ma wpływ nie tylko Wasz gust i posiadane finanse, ale także plan zagospodarowania danego terenu. Jeżeli nie wymusza on budowy dachu dwuspadowego, warto rozważyć opcję budowy dachu płaskiego. Dlaczego? Dach płaski jest nie tylko tańszy w budowie, ale również w eksploatacji. W tej opcji także zaoszczędzisz na systemie orynnowania, który w dachach płaskich jest również zdecydowanie tańszy. Ma to także wpływ na koszta związane z ocieplaniem – izolacją dachów / poddaszy.

To już na tyle naszych propozycji jak obniżyć koszty budowy domu na początkowych etapach budowy. Jeżeli macie jakieś inne propozycje, chętnie się o nich dowiemy – zachęcamy do komentowania.

0 0 votes
Article Rating
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacoob

Sporo można oszczędzić nie budując garażu w domu tylko stawiając konstrukcję stalową obok domu np. garaż blaszany.

Henryk

Ja zrezygnowałem z piwnicy i zamiast tego zagospodarowałem poddasze.

Łukasz

Planowanie budowy to bardzo ważny czas, wtedy traci się najwięcej pieniędzy.